
Менструальний цикл це
Менструальний цикл
це регулярний природний процес, який відбувається в жіночій репродуктивній системі для підготовки до можливої вагітності. В циклі визріває яйцеклітина, матка готує для неї товстий шар клітин ендометрію, та на всяк випадок яєчник продукує гормон, що може підтримати вагітність на початковому етапі. Запліднена яйцеклітина має прикріпитися до стінки матки і саме ендометрій спершу забезпечує живленням ембріон, постачаючи йому необхідні речовини із крові матері. Якщо заплідненої клітини немає і до стінки матки нічого не прикріпилося, матка перестає потребувати пишного шару ендометрію. Тож він видаляється з організму разом з кров’ю – це і є менструація. Саме через домішки слизу менструальна кров відрізняється від тієї, що тече із відкритої рани.
Скільки днів має тривати менструальний цикл?
Менструальний цикл – це кількість днів від початку менструації у даному місяці до початку наступної менструації. Зазвичай тривалість всього менструального циклу від 21 до 35 днів. Ідеально – 28 днів, адже збігається по тривалості з місячним циклом місяця. Але це дуже ідеально. Треба брати до уваги, що тривалість циклу жінка взнає тільки тоді, коли почнеться наступна менструація. А цикл доволі чуттєвий до зміни фізичного навантаження, хвороб, зміни клімату, стресів.
Для того щоб знати скільки днів триває менструальний цикл, потрібно вміти правильно його рахувати – першим днем циклу, є момент початку менструацій! Далі – відмічати початок чергової менструації у звичайному календарику або за допомогою спеціальних додатків у телефоні. Таким чином, вам буде дуже зручно відстежувати тривалість циклу, а при його порушенні – допоможе лікарю скоріше розібратися в ситуації.
Яка норма менструальних виділень?
Норма – це коли кров’янисті виділень протягом 3 – 5( до 8) днів. Найбільш рясні виділення відбуваються у перші два дні. Загальна крововтрата за місячні – 80 мл, але не більш 100 мл. Оцінити об’єм втраченої крові можна за кількістю прокладок за добу. Зазвичай у жінок репродуктивного віку менш рясні виділення ніж у дівчат – підлітків. В нормі у перші дні місячних використовується 4-5 прокладок на «4 краплини» за 1 добу. Традиційно 1-3 день крововтрата більш рясна, а потім зменшується та зовсім зникає.
Кожній жінці важливо обов’язково слідкувати за менструальним циклом, це допоможе зрозуміти чи є якісь зміни — наприклад, місячні можуть тривати важче або довше. Це не обов’язково означає наявність проблеми, але краще обстежитися.
Фази менструального циклу.
Процес, який повторюється в організмі жінки щомісяця, можна поділити на три етапі:
– Фолікулярна фаза. Починається в перші дні місячних та закінчується овуляцією, під час цієї фази відбувається дозрівання головного фолікула. Що таке фолікул? Це мішечок з рідиною, що містить яйцеклітину. Кожен фолікул містить одну яйцеклітину. Далі по мірі зменшення рівня фолікулостимулюючого гормону, продовжує розвиток тільки один фолікул. Цей фолікул виробляє естроген, його рівень стабільно зростає. Тривалість в середньому до двох тижнів, але індивідуальна для кожної жінки. Іншими словами можна сказати про цей етап – визрівання яйцеклітини та вихід її в овуляцію.
– Овуляторна фаза. Триває близько трьох днів, відбувається викид лютеїнізуючого гормону, що в свою чергу стимулює вихід яйцеклітини. Впродовж 36—48 годин відбувається декілька хвиль вивільнення ЛГ, значно збільшується його концентрація в плазмі крові та сечі (по збільшенню цього гормону працюють швидкі тести для визначення овуляції).
Яйцеклітина може бути запліднена тільки протягом 12 годин після виходу. Приблизно під час овуляції деякі жінки відчувають тупу біль з одного боку в низу живота. Цю біль називають «овуляторний синдром», вона може тривати від кількох хвилин, до декількох годин. Біль зазвичай відчувається з боку яєчника, з якого виходить яйцеклітина.
– Лютеїнова фаза починається після овуляції. Основна її функція – підготовка організму до фізіологічного перебігу вагітності. Ця фаза триває також до двох тижнів і закінчується наступною менструацією. На цьому етапу фолікул, який лопнув зачиняється після виходу яйцеклітини та утворює жовте тіло, яке виробляє зростаючу кількість прогестерону. Підвищений рівень естрогену і прогестерону змінює характеристику двох зовнішніх шарів ендометрію.
Якщо запліднення яйцеклітини не відбувається, жовте тіло дегенерує та більше не виробляє прогестерон, рівень естрогену знижується, верхній шар слизової оболонки відшаровується та починається менструація. (початок нового менструального циклу)
Якщо яйцеклітина запліднена, жовте тіло продовжує функціонувати на ранніх термінах вагітності. Це допомогає підтримувати вагітність, що розвивається.
Предменструальний синдром
Багато жінок відчувають різні неприємні симптоми під час останньої фази циклу, коли майже всі жіночі гормони на мінімальному рівні. Це явище отримало назву передменструального синдрому — ПМС. Може бути напруженість, роздратованість або надмірна емоційність. Також даватиметься взнаки втрата енергії та більша втомлюваність — це теж нормально. Серед фізіологічних проявів ПМС – найбільш поширені чутливість у грудях, набряки, вугрі на шкірі, спазми у животі (спині або ногах). У деяких жінок передменструальний синдром проявляється діареєю або запором, або нудотою, запамороченням і навіть непритомністю.
Якщо передменструальні симптоми ускладнюють життя сучасної жінки, треба проконсультуватися з гінекологом щодо можливостей контролю проявів ПМС.